Procesja Bożego Ciała ulicami Gdańska-Sobieszewa – Udział jednostki w uroczystościach

W dniu 19 czerwca 2014 roku Kościół Katolicki obchodził święto Bożego Ciała.
Na Wyspie Sobieszewskiej  uroczystości tego kościelnego święta zorganizowane zostały przez dwie parafie. Św. Wojciecha w Gdańsku-Świbnie i parafię pw. Matki Boskiej Saletyńskiej w Gdańsku-Sobieszewie.
Tradycyjnie w organizację oraz w same obchody włączyła się nasza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo.
Naszym zadaniem było, wspólnie z policją zapewnienie bezpiecznego przejścia procesji oraz niesienie pomocy medycznej w razie potrzeby.
Jak zwykle nasi strażacy aktywnie uczestniczyli w samej ceremonii – niosąc baldachim oraz tworząc asystę procesji.
W procesji brał również udział poczet sztandarowy ze sztandarem Zarządu Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku. Procesja przeszła tradycyjnie ulicami: Turystyczną, Radosną i Tęczową.
Cztery ołtarze usytuowane były przy kościele, na rogu ulic Radosnej i Tęczowej przy Zespole Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego nr 1, przy ulicy Turystycznej oraz na promie na Martwej Wiśle – jedyny pływający ołtarz w Polsce.
W procesji wzięło udział około 2 tysięcy wiernych – mieszkańców i turystów. Sama procesja spowodował (też tradycyjnie) spore zamieszanie komunikacyjne. Pomimo sprawnego kierowania ruchem w wykonaniu naszych strażaków i policji nie uniknięto korków. Udzielono również pomocy medycznej osobie znajdującej się pod wpływem alkoholu. Delikwent został przekazany patrolowi policji z VII KP Gdańsk-Stogi.
Frekwencja z uwagi na piękną pogodę dopisała. Było to dla wielu osób – głównie dzieci pierwszokomunijnych i przedszkolnych niezwykłe duchowe przeżycie.

P1320333

(Tekst: dh A.Kaczmarek, Zdjęcia: dh M. Treska)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.