Kolizja autobusu ZKM Gdańsk i samochodu osobowego Audi A4 RS – ul.Nadwiślańska 1 vis a vis Mostu Pontonowego

W dniu 10 września 2011 roku o godzinie 23:52 zostaliśmy zadysponowani przez oficera dyżurnego MCPR PSP w Gdańsku do kolizji drogowej dwóch pojazdów – autobusu komunikacji miejskiej marki MAN należący do ZKM Gdańsk oraz samochodu osobowego marki Audi A4 RS w pobliżu mostu pontonowego w Gdańsku-Sobieszewie.
Na miejsce udaliśmy się jednym zastępem GBAM 3/16 Star P244L. Już po kilku minutach od zadysponowania naszej jednostki dojechaliśmy na miejsce.
Dokonaliśmy rozpoznanie, zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia i przygotowaliśmy się na przyjęcie licznych osób poszkodowanych.
Na miejsce dotarły już trzy zespoły ratownictwa medycznego z SP ZOZ Gdańskie Pogotowie Ratunkowe.
Po chwili na miejsce dotarł też jeden zastęp SLRtech Iveco z JRG-2 PSP w Gdańsku oraz Nadzór Ruchu ZKM Gdańsk.
Na szczęście osób poszkodowanych nie było a zespoły medyczne wróciły w miejsca swojej dyslokacji.
Samo zdarzenie miało miejsce na ulicy Nadwiślańskiej 1vis a vis mostu pontonowego w Gdańsku-Sobieszewie.
Autobus ZKM Gdańsk linii 186 wjeżdżał właśnie z kierunku Górek Wschodnich na przystanek autobusowy „Sobieszewo-Most”. Samochód osobowy jechał od strony centrum Gdańska-Sobieszewa w kierunku Górek Wschodnich.
W wyniku utraty kontroli nad samochodem Audi A4 RS ten wbił się z impetem w bok autobusu komunikacji miejskiej.
W samochodzie osobowym wystrzeliły poduszki powietrzne oraz wyciekła duża ilość płynów eksploatacyjnych.
Autobus komunikacji miejskiej ZKM Gdańsk też został mocno uszkodzony w wyniku zdarzenia – w boku powstała dziura a dwa rzędy foteli zmieniły swoje położenie – na szczęście nikt na nich nie siedział.
Nasze dalsze działania polegały na zabezpieczeniu obu pojazdów oraz wykonaniu wału ziemnego, który zapobiegał przedostawaniu się płynów eksploatacyjnych i substancji ropopochodnych do Martwej Wisły.
Na miejsce zadysponowane została sekcja Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji w Gdańsku.
Problemem, który pojawił się w trakcie działań ratowniczych była młodzież oraz mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej znajdujący się pod wpływem alkoholu, która utrudniała działania ratownicze.
Po dłuższym czasie samochód Audi A4 RS został zabrany na lawecie a po autobus ZKM Gdańsk przybyła służba techniczna ze specjalistycznym pojazdem ratownictwa drogowego.
Działania zakończone zostały po godzinie 5:00 nad ranem, kiedy po długich i usilnych próbach autobus został odholowany w dość niekonwencjonalny sposób.

(Tekst: dh A.Kaczmarek – Prezes OSP; Zdjęcia: rat.med./piel. A.Kuźmiński)

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.