Przekaż nam 1% z Twojego podatku

Ruszył kolejny raz okres rozliczeń podatkowych. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP posiada status organizacji pożytku publicznego i ma dlatego prawo zbierać odpisy 1% w okresie rozliczeń podatkowych w danym roku. Przekazując 1% swojego podatku na ZOSP RP i dopisując dokładną nazwę i adres naszej jednostki pomagasz nam (i sobie).
Pieniądze trafią do OSP Gdańsk-Sobieszewo.
Dzięki nim będzie u nas bezpieczniej.  Wypełnienie rozliczenia jest bardzo proste. Dwie dodatkowe linijki a tyle zmian dla naszej jednostki NA PLUS!

1: Dlaczego warto oddać 1% podatku OSP Gdańsk-Sobieszewo?

Na początku każdego roku wszyscy musimy złożyć w swoim urzędzie skarbowym zeznania podatkowego za rok ubiegły. Po złożeniu zeznania albo otrzymamy zwrot nadpłaconego przez nas w czasie roku podatku, albo – częściej – zmuszeni będziemy dopłacić urzędowi skarbowemu należny podatek.
Tak, czy siak, określona kwota pieniędzy opuściła lub dodatkowo jeszcze opuści nasz portfel. Nie mamy na to wpływu.
Ustawodawca dał nam jednak wpływ na to dokąd pójdzie ta kwota.

Możliwości są dwie:
– w całości nasz podatek za rok ubiegły trafi do naszego ulubionego urzędu skarbowego,
lub
1% naszego podatku nie trafi do US, ale może wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego – stowarzyszenie, fundację, itp. znajdującą się w obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 grudnia 2008 r. w sprawie wykazu organizacji mających status pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2008 r. Jedną z takich organizacji jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej a dzięki temu i po części my.

2: Oddanie 1% podatku na OSP Gdańsk-Sobieszewo nic dodatkowo nie kosztuje?

Najczęściej wędrujemy najprostszymi ścieżkami. Nie zaglądamy tam, gdzie nie musimy, szkoda nam bowiem na to czasu i zaangażowania. Podobnie jest z dodatkowymi rubrykami w każdym rocznym formularzu podatkowym PIT, nie zaglądamy do tych, których my nie potrzebujemy. A przecież wystarczy tylko chcieć!
TO NIC NIE KOSZTUJE – Podatek i tak jesteś zobowiązany zapłacić, ale masz wybór czy w całości trafi do urzędu skarbowego, czy też 1% tej kwoty wspomoże ZOSP RP a dzięki temu OSP Gdańsk-Sobieszewo.
NIE TRACISZ CZASU – Masz obowiązek wypełnić roczne zeznanie podatkowe, od Ciebie tylko zależy czy przy tej okazji wypełnisz 2 dodatkowe linijki znajdujące się pod Twoją ręką wypełniającą PIT-a. Czy podejmiesz ten wysiłek, aby pomóc innym? Jak to zrobić?

3: Jak wypełnić dodatkowe rubryki aby 1% Twojego podatku trafił do OSP Gdańsk-Sobieszewo?

Aby nie nadużywać Twojego cennego czasu podpowiadamy jak wypełnić „dodatkowe rubryki” w poszczególnych PIT-ach. Kieruj się naszymi wskazówkami:

PIT-28:

.

.

PIT-36:

.

.

PIT-36L:

.

.

PIT-37:

.

.

PIT-38:

.

.

PIT-37 EMERYT lub RENCISTA:

4: Postanowienia końcowe w sprawie 1% podatku:

Dodatkowo: Podatnik przekazujący 1% podatku ma prawo wyrazić zgodę na podanie swoich danych osobowych (imię, nazwisko oraz adres) organizacji pożytku publicznego. Informacje te przekazuje do ZOSP RP właściwy urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę
– PIT-28: poz. 134
– PIT-36: poz. 310
– PIT-36L: poz. 110
– PIT-37: poz. 129
– PIT-38: poz. 63

Rozliczenia roczne emerytów i rencistów, którzy w zeznaniu podatkowym za 2010 r. chcą odliczyć 1% podatku.
Emeryt lub rencista chcący przekazać 1% musi do 30.04.2011 r. złożyć w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe na druku PIT-37, w którym wykazuje dochody z renty lub emerytury zgodnie z przesłanym z ZUS PIT 40A/11A oraz wypełnić część „H” druku, co oznacza złożenie wniosku o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Z GÓRY DZIĘKUJEMY ZA OKAZANĄ POMOC!

(Tekst na podstawie FWAL „Fala”)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.